От уменията ви за правилната подредба на товара в туристическата раница и правилното й поставяне на гърба зависи това, дали тя ще се превърне в почти незабележимо продължение на вашето тяло, или неудобен товар, който да превърне приятното пътешествие в истински ад.
С правилно подредена и пристегната раница усещането трябва да е, че сякаш сте станали по-тежък, без да усещате тежест, пристягане в раменете и болки в гърба.
Преносимият товар, необходим за двудневен преход в група, се разпределя по следния начин: личнен багаж – 8-10 кг, групов багаж – 2-3 кг и хранителни продукти – 2-3 кг. С проста сметка се вижда, че средното тегло на една туристическа раница е не по-малко от 12-16 кг. В групата вероятно ще има жени. Те не бива да се оставят да носят същото тегло, като мъжете. Съдържанието на техните раници трябва да се ограничи само до личния им багаж и някоя друга дреболия от груповия, така че общото тегло да не надхвърля 10-11 кг. Останалия багаж се разпределя в раниците на мъжете. Тогава средното тегло на раницата, носена от мъж, става около 20 кг.
Подреждане на багажа в туристическата раница
Може би много от вас вече са прочели някъде основните правила за подреждането на багажа в туристическата раница: меките вещи – към гърба, тежките – ниско долу, обемистите – високо, предметите от първа необходимост – в джобовете. Сега се опитайте да подредите раницата си по тях. Не се учудвайте, ако тя изглежда провиснала и ако не всички вещи се поберат вътре. Това не е защото тези правила са грешни. Просто те са много общи, а и Вие вероятно нямате много опит. Тогава как все пак да подредим правилно една туристическа раница? Нека да решим проблема, като обръщаме внимание на предметите, необходими за един поход.
Първо да започнем с това, че правилно подредената раница трябва да стане плоска и максимално висока. Вътре в нея, особенно по ъглите, не трябва да има кухини. Не се препоръчва да се привързват предмети към външната страна на раницата, освен ако това не е крайно наложително. По добре е те да са вътре.
След тези уточнения, може да преминем към подредбата на раницата. За тази цел го поставете на пода или на земята с гърба надолу. Разтворете го добре, за да не пречат презрамките, връзките и капака.
- Първото нещо, което трябва да сложите в раницата е спалния чувал. Поставете го така, че неговата ширина да отговаря на ширината на раницата.
- Ако ползвате найлонов плик, в който се побира целия багаж на раницата, не забравяйте да сложите първо него. Ако нямате такъв плик, опаковайте спалния чувал отделно в някаква друга полиетиленова торба (например за смет).
- Ако трябва да носите палатка, поставете я както спалния чувал – плоско и по ширината на раницата, като сложите спалния чувал над нея. Колчетата и обтяжките за палатката, намиращи се в отделен калъф, се поставят отстрани, по-близо до гърба, за да осигуряват по голяма устойчивост и здравина на раницата.
- Останалото празно пространство се запълва с торбичките с хранителни продукти.
- След тях са личните вещи, опаковани в отделен непромокаем калъф.
- Брадвичката (в калъф) се закрепва вертикално по продължение на станичната стена на раницата.
- Плоските съдове се поставят в раницата вертикално и се запълват с продукти и други дребни неща. Кръглите се подреждат странично в горната част на раницата.
- Отделните кухини, най-често образуващите се по страничните стени, се запълват с резервни обувки, консерви, шпилките за палатката и други дребни предмети.
След това раницата вече може да се постави права на дъното си. Ако сте поставили най-напред полиетиленов плик, в който се помества целия багаж – затворете го добре и стегнете затварящия шнур на раницата. Шнурът трябва да бъде достатъчно дълъг и здрав, за да удържа добре багажа. Затегнете ремъците, пристягащи раницата, които предварително сте разхлабили. Не е проблем, ако капакът не може да се затвори плътно, а раницата е станало „по-висока“ от вас. Всички вещи са опаковани надеждно в найлонови пликове и са пристегнати добре от затварящия шнур и пристягащите ремъци. За да стане раницата още по-плоска и да придобие форма, следваща извивките на гърба ви, може да я положите да легне на лицевата си страна и да я натиснете гърба й с коляно (естественно ако вътре няма чупливи предмети).
Ако раницата ви има странична прошнуровка, то тогава тя трябва да се затегне максимално силно, за да не се остават кухини вътре.
Особенно важно е да не допускате празни места откъм задните (към гърба) ъгли на раницата. В противен случай те ще се отпуснат и ще станат като продължение на презрамките, и колкото и да пристягате последните, раницата ще продължава да се „тегли“ назад. Много полезни в този случай са твърдите подложки, които се поставят на гърба, от вътрешната страна. Размерите им са около 40 на 80 см и съответстват на вътрешните размери на гърба на раницата. Ако имате втора такава пластина, поставете я откъм лицевата страна на раницата – това ще увеличи значително нейната здравина и устойчивост. Обърнете внимание на това, че добре подредената раница стои стабилно на своето дъно.
В джобовете на раницата се поставят всички предмети, от които може да имате нужда по време на самия преход: фенерче, дъждобран, нож и т.н.
Първоначално не всички вещи ще мога да се поберат в раницата. Опитайте се да преборите желанието си да ги закачите отвън. Раниците с накичени по тях котлета, закачени брадвички и небрежно прикрепени палатки изглеждат също както собствениците си – много неприятно. Освен това и носенето им през гъста гора ще е истинско изпитание – ще се закачат на всевъзможни клонки, непременно нещо ще се отвърже и загуби. Освен това, ако ползвате обществен транспорт, завързаните отвън предмети може да наранят или изцапат останалите пътници.
Много по-лесно е подреждането на багажа в раниците с външен скелет. Тук тежестта пада не на гърба на туриста, а на металния скелет, опиращ се на кръста посредством широк и добре затегнат колан. Тъй като товарът не опира гърба, няма необходимост подредбата му да започва с по-меките вещи. Все пак дори за тези раници не е добре да се пренебрегват общите принципи за подреждане.
Ако сте подредили раницата и усетите твърд предмет или издатина в областта на гърба, не се двоумете и я пренаредте отново. В противен случай можете да получите болезнено натъртване и протриване на гърба. В това отношение, безусловно, по-добри са раниците с външен скелет: освен, че не натъртват гърба, между тях и него се образува добра вентилация, благодарение на която прехода в жегата изглежда по-лек.
Пренасяне на раницата
Пример: налага ви се да пренесете раницата на няколко метра или да го вдигнете, за да го качите в колата. Инстинктивно го грабвате за някоя по-висока негова част (например капака). В половината от случите закопчаклите му ще се счупят или шевовете няма да издържат, показвайки ви, че те служат само за закопчаване и закрепване на капака, а не за издържане на цялото му тегло. Затова:
Пренасянето на раницата трябва да става винаги само за специалната дръжка или за презрамките!
Всички останали начини могат да доведат до разкъсване на плата и шевовете, или счупване на пластмасовите закопчалки, защото всички те не са разчетени за голямо натоварване.
Поставяне на раницата на гърба
Туристическата раница обикновенно се получава доста по-тежка от обикновенните раници, които носим в градски условия. По тази причина не е добра идеята да ги замятате направо на гърба си. Причините за това са три:
- за да не повредите гърба си;
- за да не загубите равновесие и да паднете (може да е много важно на терени със сложен терен);
- за да не се скъса дръжката, за която сте хванали раницата, при опита си да я „хвърлите“ на гърба си.
Ето защо се постъпва по следния начин: Хващаме раницата за дръжката и отначало я слагаме на бедрото на сгънатия в коляното си крак. После една по една вмъкваме ръцете си в съответните презрамки, като че ли се вмъкваме под нея.
Регулиране и натягане на презрамките и ремъците
Преди да започнете с регулирането всички ремъци и презрамки, те трябва да бъдат отхлабени!!! Много е важна последователността на регулирането.
- Веднага, след като сме поставили раницата на гърба си, закопчаваме и стягаме колана (рис. 1). Това се прави по-лесно в наведено напред положение, когато тя лежи свободно на гърба. Тогава коланът не е натоварен и лесно може да бъде стегнат до нужното положение. След това се изправяме и трябва да усетим как теглото на раницата, чрез колана, се прехвърля на тазовите кости Важно!!! На тазобедрените кости трябва да лежи приблизително средата на колана на раницата. Ако това не е станало, трябва да свалите раницата, да регулирате положението на окачващата система (точките на закрепване на презрамките към раницата) в съответствие с вашия ръст, и отново да пристъпите към регулировката.
- След това притягаме презрамките на раницата (рис. 2). Те трябва да прилягат към рамената по цялата си дължина, като при това не ги стягат прекалено, тъй като това прехвърля тежестта от кръста към раменете ви, увеличавайки по този начин натоварването на гръбначния стълб. Ето защо търсете „златната среда“ при натягането на презрамките.
- Натягаме ремъците за регулиране на положението (рис. 3), премествайки по този начин върха на раницата по-близо до гърба. Тук не трябва да се прилага голяма сила. Долният край на ремъка трябва предварително да се закрепи в областта на ключицата (за това обикновенно съществува допълнителна гайка на презрамката – вижда се на рисунката). Важно е да не пренатягате тези ремъци, тъй като така може да се наруши плътното прилягане на презрамката към рамото.
- Затягане на страничните обтяжки на колана (рис. 4), намалявайки по този начин натоварването на самите шевове, с които той е закрепен за дъното на раницата. Тук също е много важно да не използваме прекалено много сила, за да не нарушим плътното прилягане на колана по цялата обиколка на таза. Желателно е обтяжките от двете страни на колана да са натегнати еднакво. Важно!!! Всички регулировки трябва да бъдат изпълнени абсолютно еднакво за лявата и дясната половина. Това може да се провери, като свалите раницата и сравните дължината на всички регулиращи се ремъци в ляво и в дясно.
- Нагръдния ремък. По принцип повечето хора не обичат да затягат гръдния ремък, тъй като (по техни думи) той им пречел да дишат. Въпреки това е препоръчително да затягате този ремък в случай, че искате да обеспечите по-здрава връзка на раницата към вашето тяло, така че тя да не се клатушка наляво-надясно върху гърба ви. Това е особенно важно при каране на ски и придвижване по склонове с помоща на въже. Освен това нагръдния ремък възпрепятства изплъзването на презрамките на раницата от рамото.
По материали от: hibaratxt.narod.ru и www.traveller.com.ua
[wp:svejo-net]
18.11.2008 at 9:19
Страхотна статия, поздравления за работата. Особено интересно ми беше да науча техниката на слагане на пълна раница, не я знаех и се мъчех, до сега 🙂
18.11.2008 at 13:37
Благодаря!
Радвам се, че съм бил полезен. Това беше целта 🙂
10.06.2009 at 10:06
Поздравления за новия дизайн и за ценната статия.
Спомням си преди време като тръгвахме с буркана с лютеница 🙂 После вече се озъзнахме и взимахме пластмасов кетчуп примерно или тия от МакДоналдс найлоновите 20-грамки 🙂
10.06.2009 at 17:20
Марто, то не беше само до осъзнаване… Едно време и киселото мляко беше в стъклени буркани! 🙂
09.07.2009 at 23:28
Нещо тоя момент ми се губи:
„Важно!!! На тазобедрените кости трябва да лежи приблизително средата на колана на раницата.“
Каква роля играе регулирането на височината, като той колана седи където го сложиш…
10.07.2009 at 8:09
Въпроса е къде би стоял най-удобно и къде би отвеждал най-добре тежестта на раницата към кръста. Стегни си го на корема, да те натиска през целия път, и ще разбереш какъв е смисъла.
10.07.2009 at 8:36
И аз на преходите не си слагах въобще колана и направо умирах… като го сложих, стегнах всичко и просто раницата стана част от мен.
10.07.2009 at 19:41
колна мнооого помага :), особенно като станат повече килцата (на раницата де, на туриста ако са повечко килцата/като на мене/ може и да му стяга лекичко).
инак за малки преходи имам една китайска раничка (или турска, кой ги знай..), сигур няма 30 литра.. нейния колан е по високо, малко над шкембето идва, но и той е мн полезен – не отнема тежест (то тя колко ли може да тежи), но пък я държи до тялото и не се мъндахерца :).
а това за гръдния ремък – мен специално не ми пречи да дишам, но понеже и той си отнася малко от тежестта, започва да убива на костите от долу, непривикнали на такива съприкосновения
17.07.2009 at 14:16
Поздравления за статията – ясно и изчерпателно и най-вече много полезно 🙂
28.07.2009 at 23:04
Чудесна статия, но… Винаги има едно „но“ 🙂 Всички съвременни раници са с вътрешен скелет – тоест с твърд гръб, в този случай няма никакво значение дали твърдите неща са към гърба или не 😉 По-добре да се налегне на подрежането при раници с твърд гръб, отколкото на „меки“ или самари, просто вече почти не се използват 🙂
а гръдния ремък е ужасно неудобен за жени 🙁
29.07.2009 at 18:32
ее това вярно си изглежда проблем 🙂 особенно ако е дал господ повечко :).
интересно май не съм виждал никъде Wo раници.. явно има някаква тактика. да не би да не ти е регулирана правилно раницата??!
29.07.2009 at 22:09
И аз не съм виждал специални женски раници. Наскоро помагах в избора на раница на една колежка и се натъкнахме на същия проблем, понеже и там господ дал повечко 🙂 Настройвам и раницата да види дали и е удобна, и и викам „абе я закопчей гръдния ремък“ а тя само мълчи и се изчервява. Така си я и носи по походите, с разкопчан ремък…
30.07.2009 at 21:21
Ее Георги, то да има повече такива колежки, пък ние ще им носим раниците 🙂
А сега сериозно към Гамина, колко си висока? Незнам за жените, ама на моите раници гръдния ремък им стои доста високо.Бих казал на нивото на сгъвката на мишницата.. раниците които са по „с акъла си“ могат да регулират нивото на самата раница с багажа спрямо презрамките (целия механизъм от презрамки и колани е отделен от раницата). добре е да се поровиш по въпроса, понеже не знам за теб, ама аз не си се представям да нося 30+ кг няколко часа без гръдния ремък.. Заслужава си да потърсиш др раница..
30.07.2009 at 22:11
@joy_boy
И моята раница ако си я регулирам като хората, гръдния ремък ми идва доста високо на гърдите. Проблема идва от това че „дамските“ раници обикновенно са около 40 литрови, а сериозните раници с читаво окачване обикновенно започват от 60 литра и нагоре…
30.07.2009 at 23:34
аз ползвам тракер 55 на ташев.. изглежда с доволно окачване, а и побира адски много багаж (чак се чудя какво носят хората в 80+ литра?!?) :). все пак като се има в предвид, че тва е най читавата дето съм имал, нямам голям опит..
31.07.2009 at 7:49
Моята беше EyE ама от тука не виждам модела… 90 литрова. Зе да се позакъсва и днеска тряя да и ударя 3-4 ръчни шева на места.
31.07.2009 at 12:56
Аз ползвам 60+10 Кентавър на Ташев, и на моменти не ми стига, особенно в по-студените месеци когато трябва да се носят повече топли дрехи, които по презумпция са и по-обемисти.
А 80-90 литра и нагоре – това са си експедиционни раници. Обикновенно се ползват за изкачване на оборудване до базов лагер.
31.07.2009 at 19:28
Е моя грешка – аз не поясних.. 55+ ми се вижда достатъчно за 3-4-5 дневни преходи, но през лятото! :). за зимата никак няма да стигне, там дрехите наистина с много по голям обем..
18.08.2009 at 1:09
Стояне, имам питане. Много добре си обяснил за слагането на палатката и спалния чувал в раницата, но при мен това ми се вижда невъзможно. Голямата 3 месна, двуслойна палатка (в компресионен сак, иначе никъде не бих я побрал ми заема поне 1/2 до 2/3 от раницата и няма никакъв чалъм да я сложа по друг начин освен по дължина… Естествено вътре не остава място за много друг багаж и всякакви чували, шалтета и т.н. висват отвън. Ако имаш някакъв съвет… (За справка раницата е Eye 60L).
18.08.2009 at 8:48
„Голямата 3 местна, двуслойна палатка в компресионен сак“ не се явява личен багаж, защото не се ползва лично от теб. Тя е групов багаж и останалият личен багаж, който не може да се помести в раницата на този, който я носи, трябва да се разпредели между останалите членове на групата.
Ако пък си я носиш като ходиш сам – тогава е време да си намериш по-малка и по-лека едноместна палатка. 🙂
25.12.2009 at 19:20
Относно твърдия багаж до гърба-не се има в предвид че е само твърд ,ами че е и тежак затова не се чудете защо трябва да е там 😀 просто заните че е там! и не слагайте под тежките работи малки които могат да се мачкат понеже 1 час ходене и всичкия ти тежак багаж е намачкан отдолу(от опит го знам туристическите ми обувки бяга натъпкали всичко отдолу 🙂 е и с малко моя помощ от подскоците)
Гръдния ремак за който говорите аз лично не го ползвам понеже на по дълги преходи усещате как гръдния ви кош почва да иска свобода която с този ремак не му усигорявате.
Относно Еуе 60Л -страшно неудобна раница една приятелка има такава…
Аз лично съм с Ташев 60 +10 кентавара кадето е и да ви спомена че има още един регулатор за рамката който не се забелява лесно (само докато го забележиш де 🙂 ) та неговата работа е да може самата раница да се намести още по удобно 🙂
joy_boy аз не мога да си представя да нося 30 кг 1 час камо ли часове 🙂 замисли се колко са 30 кг ако тежиш 110 и имаш здраво тяло окей носи 30 кг аз тежа 55 и рекорда ми по кг е 21 кг и ми откъсна раменете а съм го носил не повече от час
Мартин Тасев – Скаут от ОБС
16.01.2010 at 11:30
Здравейте на всички. Браво! Интересна статия 🙂
Раницата ми е най-използваната вещ. Почти всеки уикенд ходя в планината. Когато мога се измъквам и за повече. От както си купих раница Deuter направо се влюбих. Наистина беше скъпа, но много ми е удобна и здрава. Подлагал съм я на какво ли не. Дори веднъж се спуснах с нея по един скален венец до една пещера и раницата ми висеше на прусяк под мен, доста се беше изцапала, но нищо и нямаше. Deuter също имат и дамски модели раници, но не съм се интересувал много. Хайде стига реклама.
Аз също си нося палатката закачена на раницата, но общо взето като ходя в планината рядко я взимам. Свикнах да ходя без палатка и това си е. Спя си под звездите и е много по яко. Е има си и рискове на няколко пъти ми се е налагало да ставам понеже вали. Пещерите и скалните ниши също са много добър вариант за зимата и лошото време. За мен леката раница е приоритет и съм готов да жертвам някое друго удобство.
18.02.2010 at 12:53
здравейте,
за4етох се в статията и коментарите и не можах да устискам да не се обадя и аз.казваше някой закакво ми била голяма раница (80+15 кентавър на ташеф)….я пробвайте да съберете багажа за три дни на три4ленно семейство в по малка.и жена ми помага в носенето но е 47 кила…познай колко може да носи ;)…синът ми е на 10 год….така 4е 4еста по носенето се пада на мен…правим по 6-7 4асови преходи и ако не е 4итава раницата ти се е… бойната слава на раменете и кръста…та мисълта ми беше, 4е отскоро имаме и спални 4ували сега ще си вземам и палатка…тях къде да ги сложа в раницата?мисля 4е е по добре да са отвън колкото и да не ми се иска…дайте мнение,но според мен тия D-рингове по дъното на раницата са затова…оба4е пък как ще я оставям на земята като 4увала ми е най отдолу?
18.02.2010 at 16:41
Спалният чувал и палатката можеш да ги пъхнеш под компресионните ленти от страни на раницата. Само спалният чувал може да го прикрепиш и под ластика на капака на раницата.
11.08.2010 at 12:51
Здравейте,
от скоро открих този блог с много полезна информация. Благодаря ти Стояне! Раницата е важно нещо. Теглото също. Според последните изследвания на Американската армия и мисии в Авганистан теглото и не бива да превишава 22 кг. Препоръчителното тегло е 11-14 кг. Имайте в предвид, че става дума за отлично тренирани хора. Ето ви линк. http://thedonovan.com/archives/modernwarriorload/ModernWarriorsCombatLoadReport.pdf
И едно важно според мен уточнение. Виждам, че повечето от вас са ориентирани към военна екипировка. Има много рационални аргументи в този избор, но трябва да знаете, че коланите на военните раници с обем до 50 литра са проектирани така, че да не пречат на оборудването носено на колана. Затова коланът им не се намира на идеалната позиция, която е описана в статията на Стоян а малко над нея. Пример за това са раниците на BCB, 5.11 и Snugpak. Има и други важни изводи, направени от Американските изследователи, които няма да преразказвам. За тези от вас, които намират статията на Стоян полезна, мисля, че ще бъде интересно да разширят познанието си с практическия опит на американците.
13.08.2010 at 10:46
„Опытом установлено, что лучшим соотношением будет 1:5, т. е. если турист весит 60 кг, то груз, который он может свободно взять на плечи, будет равняться 12 кг. Для женщин соотношение несколько иное – тут нужно брать 1 : 6. С таким грузом легко можно шагать десятки километров.“
Това е извадка от една руска (съветска) книга, издание 1929г. Другарите от американската армия да ни извинят, но 80 години по-късно само са потвърдили написаното от тов. В. Семеновский в книгата „Снаряжение туриста“. http://www.skitalets.ru/books/snarturista_semen/#sec8
На мен ми беше интересно да видя с какви раници, палатки и екипировка са качвали вр. Елбрус. В книгата също има съвети за това как се подрежда и носи раница. Както се вижда всичко зависи от типа на използваната раница.
18.09.2010 at 16:08
Един савет от мен за подредбата в раницата.Постелката за спане вместо да я навиваш на руло и да заема място в раницата.Просто като подреждаш раницата 1-во
слагаш постелката по стените на раницата така не губиш пространство в нея и другото предимство не трябва да се съобразяаш какво слагаш на гарба за да не те обива постелката пази.Надявам се да сам бил полезен.
18.12.2012 at 12:57
Благодаря за статията. Имам 1 въпрос – 65+10 литра раница за походи от 4-до 7 дена ще стигне ли като имаме предвид че нося само най необходимото или примерно на море за 4,5 дена за обикаляне из България ?
18.12.2012 at 15:57
Да, би трябвало да ти е достатъчна.
20.06.2013 at 0:14
Винаги е различно.Що е то турист?Може ли той без 2 л ракия на двудневен преход или не?Мненията понякога драстично се разминават, но считам за безспорно, дето 12-16 кг за два дни си е множко, даже ако сложим плескавиците и дисковете със српско…;)
Приятно бях изненадан от тая статия, но ми се ще да споделя нещо, което, откакто открих този блог ме гложди, а именно- вместо да превежда статии, загрижени и за пътниците в градския транспорт, г-н Стоянов би могъл доста успешно за блога да изпробва практически и отрази по съответният начин опита от различните умения и техники за бушкрафтиране….изработването на примитивни сечива е атрактивно и понякога занимателно, но според скромното ми мнение една статия за личните, непосредствени, болезнени, смешни и т.н. преживявания около подреждането на раница и поход с нея биха били не само по полезни, но и определено по интересни. Поздрав!…Хм….прозвуча твърде язвително май , а не трябваше…;)
20.06.2013 at 12:21
Събирането, отсяването, превода, оформлението и представянето на дадена информация в смилаем вид за читателя не може да се обобщи с простата дума „превод“. Мисля, че освен публикациите, съдържащи основно превод, в блога има и достатъчно такива, в които има споделен полезен личен опит. Обикновено публикувам това, което ми е интересно, и за което имам време в момента. Всичко с времето си!
10.08.2013 at 22:29
🙂 Разсмя ме един параграф, който дисциплинира желанието ми да се мотая с прикачени неща по раницата. За подредбата основно следвах 2-3 съвета на приятели. Но доста религиозно спазвах схемата за слагане на раницата на гърба. Мога да споделя, че е желателно нищо да не стърчи, а ако се налага, да е здраво притегнато – да кажем шишето с вода може да е в мрежичката, но задължително трябва да е закрепено с карабинер. Ремъкът за гърдите наистина ме убеди, че планината е едно от малкото места, където е по-добре да нямаш такива израстъци. Аз имам и не го ползвах. Съотношението лично тегло и тегло на раницата е изключително важно. Малко не ми беше ОК всички дрехи да са ми в един плик – проба-грешка ми помогна да наместя оптимално багажа. 55+ е повече от достатъчно за лятото, особено ако ще влачиш и палатка. Аз така и не носих и двете, защото си размених раницата с младеж от групата, който се беше оптимизирал в 30 +. Не без добре обмислени капиталовложения, но мисля, че всеки ден им се радвах, без да са мои.
07.09.2013 at 18:45
Раница 45л ще побере ли багаж за 5 дена(без палатка, спален човал и храна) ?
09.09.2013 at 10:34
Да, мисля, че няма да е проблем…
23.02.2019 at 20:29
Полезна информация. Много благодаря.