Изборът на спален чувал има много общо с избора на дрехи за походи сред природата. Той трябва да е с правилният размер (дължина и ширина), да има подходящото количество изолационен материал за най-ниските очаквани температури, да е направен от материя, която диша и не задържа влага, както и да има качествен цип.
Конструкция на спалният чувал
Частите на спалният чувал най-общо са:
- външна обвивка – направена от лека тъкан, най-често найлон или полиестер. Трябва да е достатъчно дебела и качествена, за да предпазва следващият изолиращ слой.
- изолация – изолиращият материал на спалните чували основно е два типа: естествен и изкуствен. Естествените материали обикновенно са събирани от водоплаващи птици – пух от патици и гъски, който изолира тялото им в студеното време. Качеството на пуха, както и методите за поставянето му между външната и вътрешната обвивка силно варират. Търсете спални чували с висококачествен пух, който е фиксиран чрез „прегради“ – шевове между двете обвивки, които пречат на материала да се размества. Птичият пух е най-топлият и лек материал за изолация, който може да се използва за спални чували, но това е така само когато е сух. Когато се намокри или дори само овлажни, той губи почти всичките си изолационни свойства, и по-лошото – много е трудно да бъде изсушен в полеви условия. Синтетичната изолация се поставя на слоеве и е стабилно закрепена на мястото си. Проверете колко слоя изолация са използвани и как са закрепени. Някои спални чували предлагат повече изолация в горната си половина, отколкото в долната. Избягвайте спални чували, в които изолацията е закрепена на мястото си с помоща на шевове, които образуват участъци без изолация. Повечето синтетични материали запазват изолационните си качества дори когато са влажни. Някои синтетики са много леки и топли – те са най-добрият избор, който можете да направита, ако се нуждаете от качествен спален чувал, подходящ за всякакви условия.
- вътрешна обвивка – направена от лека материя. Не трябва да абсорбира и задържа влага. Много евтини спални чували използват памучни или бархетни материи за вътрешна обвивка. Те предлагат комфорт, но са неподходящи за дълги преходи и експедиции, където ще са изложени дълго на влага.
- качулка – част от основният спален чувал, която можете да издърпвате над главата си, ако времето е прекалено студено. Тя предпазва главата ви топла без издишаният въздух да овлажни вътрешността на чувала.
- подплата – тънка торба с формата на чувала, която се поставя в основния спален чувал. Предназначението й е да пази вътрешната обвивка чиста и да добави още малко изолация.
- калъф – чувал от здрава материя, който се поставя върху основния спален чувал, за да предпазва външната обвивка и да добавя още изолация. Калъфите се правят от водоустойчиви и дишащи материи и могат да бъдат използвани като мини-убежище. Има множество добре проектирани „чували-биваци„, които дори имат мрежести отвори, които да предпазват лицето ви от насекоми и да позволяват някаква вентилация при по-топло време.
- бариера за изпаренията – непромокаема мембрана, проектирана да задържа топлия и влажен въздух, създаден от тялото, вътре в слоевете на чувала. Тя се ползва само при температури под О градуса (Целзий).
Избор на спален чувал
Изпробвайте спалният чувал като влезете и се раздвижите малко в него. Нужно ви е малко пространство за подплатата и за повечко дрехи, когато времето е по-студено. Уверете се, че имате достатъчно място да движите ръцете си, когато го закопчавате и откопчавате отвътре, както и достатъчно място за краката си, за да могат да си почиват в комфортна позиция.
Спалните чували се изготвят в три основни стила, всеки от които има свои собствени предимства:
- правоъгълен спален чувал – най-икономичния и разпространен тип. Ципът му го отваря напълно и го превръща в двойно по големина одеало. Този тип е широк и е много подходящ за топло време или в затворени помещения. Недостатъците му като чувал за преходи и експедиции са много. Големите пространства около торса, краката и ходилата означават, че ще ви трябва повече топлина (респективно енергия) за да ги подържате затоплени. Излишъкът от материал прави чувала по-голям и тежък. Няма защита за главата ви при студено време.
- спален чувал тип „Мумия“ – името му произлиза от формата, която придобивате, когато влезете в него! Той следва много плътно извивките на тялото ви. Има много малко излишни пространства въздух, след като влезете вътре. Ципът може да достига само до половината разстояние надолу по чувала, така че се образува добре затворен и изолиран „джоб“, в който да поставите краката си. Отворът на чувала образува добре изолирана качулка, която с помощта на издърпващ се шнур приляга плътно около лицето ви, за да запази топлият въздух вътре. Спалните чували тип „Мумия“ за екстремно студено време могат да са съставени от два независими чувала – вътрешен и външен, които се използват заедно. Чувалите „Мумия“ са без съмнение най-топлият от всичките стилове спални чували. Тяхното тегло се определя от количеството и типа на използваните изолационни материали.
- цилиндричен спален чувал – това е компромис между ефективността на чувалът „Мумия“ и икономичността на правоъгълния чувал. Очертанията му следват тези на тялото, но ве пак има доста повече свободно пространство, отколкото при „Мумията“. Също така може да има и качулка с пристягащ шнур, или поне някакво продължение, което да предоставя някаква защита и изолация за главата. В зависимост от количеството на изолацията, този чувал е добър избор за бивакуване през пролетта, лятото и есента.
Грижи за спалният чувал
- Пазете спалният си чувал чист!
- Не яжте докато лежите или седите в него.
- Поправяйте повредите и разкъсванията колкото се може по-скоро, след като се появят.
- Пазете го от влагата – вода отвън и влага отделена от тялото ви.
- Проветрявайте го добре след всяка нощувка и не спете с глава завита в него.
- Когато съхранявате спалният си чувал, просто го приберете без да го навивате и нагъвате излишно.
[wp:svejo-net]
20.12.2008 at 11:09
На пазара има чували, които са с ляв или десен цип. Те позволяват левия и десния чувал да се съединят и да станат удобни за двойката да се гушка 😉 Много са удобни.
P.S. Чудесен блог!
20.12.2008 at 11:13
Да, прав си. Забравих и за тази функция на някои спални чували, по простата причина, че съм от хората, които най-често са сами, когато ги ползват 🙂
Но то това си е допълнителна и не чак толкова важна опция, която обаче не отричам, че е полезна 🙂
P.S. Благодаря!
23.01.2009 at 2:08
Ще си позволя да не се съглася, че опцията не е чак толкова важна! при много ниски температури, двама души в два обединени чувала се чувстват по-добре отколкото биха в отделни. Още по-важна е тази функция, когато единият от хората е жена – те понасят ниските температури по-лошо и се „топлят“ допълнително от мъжа.
23.01.2009 at 8:44
Аз пък не мисля, че жените понасят по-лошо ниските температури от мъжете, тъй като имат относително по-голямо количество подкожни (а и не само) мазнини, които знем че са добър изолатор. По-скоро значение може да има ръста и телесната маса.
Но не мога да твърдя със сигурност. Трябва да се провери дали има такива изследвания.
23.01.2009 at 10:55
Да, логично погледнато е така, но се оказва, че практически понасят падането на температурите по-зле. Има си чисто еволюционни причини за това.
23.01.2009 at 20:25
Разликата между усещането за студ у мъж и жена е приблизително 5*С. Това е определено вече и в стандарт: EN 13537. Макар и да не е съвсем добре направен стандарта, поне го има и вече е задължителен при обявяване на температурите на спални чували. Друг е въпроса, че все още има производители, които си измислят този диапазон. Преди беше пълна анархия и чували на 2 производителя с едни и същи декларирани температури изолираха различно, а и разликите бяха драстични.
23.01.2009 at 20:35
Всъщност така като се замисля, май има нещо такова. Често се случва на жена ми да й е студено, когато на мен ми е добре или дори топло. По тази причина и често ме използва като „радиатор“ през нощта. 🙂
Но това, че има и стандарт за тая работа – наистина ме изненада!
23.01.2009 at 20:36
Ако сте мъж и се имате за кален може да гледате обозначения температурен диапазон. Обърнете внимание: обикновено има максимална и минимална температура на комфорт за мъже, между тях минимална темп. на комфорт за жени и отделно – екстремна. Не разчитайте да спите при такава температура. По скоро ще прекарате нощта някак. Стойностите са дадени при относителни идеални условия – добра термозащита отдолу (добра послтелка), липса на вятър ( в палатка).
Не разчитайте, че ще ви е добре ако вие сте кален, имате чувал с долна граница на комфорт: -5*С и спите на открито, с лятна постелка при темп. близки до 0*С!
05.07.2009 at 15:03
Наистина най-добрите спални чували са тип „Мумия“. Те са направени от синтетични кухи влакна и са много леки. Освен това, че могат да се съединяват поради десния и ляв цип, те задължително имат и качулка. Когато си избираме спален чувал трябва да сме наясно за какъв температурен диапазон ще го използваме – за морето или високата планина. Както има чували за положителни температури, така има и за отрицатели. На всеки марков спален чувал задължително е дадена комфортната температура и екстремната температура, за които е предназначен. За колкото по-ниски температури ще се използва, толкова по-тежък е спалния чувал. Най-добрите спални чували са на фирмите Ferrino – Италия, Hannah и Rock Empire – Чехия. Тези фирми никога не си „измислят“ температурните диапазони на спалните чували, нито правят компромиси с качеството. Къмспалните чували има и редица аксесоари („глезорийки“) – чаршафи, надуваеми възглавнички и специални предпазващи краката чорапи.
05.07.2009 at 15:51
В някои магазини продават тип мумия за около 135 лв. Всъщност те не трябва да са повече от 50 лв. В моя град един тип мумия за -10 долна граница струва 22 лв, а един правоъгълен – 28лв.
05.07.2009 at 16:13
Теодоре, не искам да те разочаровам, но чисто нови спални чували с цени 22 и 28 лв ми се струват със съмнително качество. 135 лв дори може да се каже, че средна цена за наистина качествен чувал. Виждал съм и в пъти по-скъпи. 🙂
05.07.2009 at 22:03
Искам да дам един акъл на четящите блога по повод прибирането на чувалите в торбите им. Акълът може да ви се струва екзотичен, но е точен. Не навивайте чувалите си на руло в торбите. Тъпчете ги. Когато се навива или сгъва, чувалът се степва винаги на точно определени места и това прави тия места по-малко изолиращи. Като го тъпчете, той се смачква всеки път на различни места, които по този начин нямат време да свикнат със смачкването и да изтънеят там. Тая хитрина я знам от едни стари пещерняци и алпинисти, дето ги разбират тия работи 🙂
Друг акъл, макар и трудноосъществим при липса на пространство, който май се явява последна точка от съветите на Стоян, е да не си държите чувала в торбата, когато не го ползвате – отделете му 1/4 гардероб или му ушийте голяма памучна торба (2-3-4 пъти по-голяма от неговата си), в която да го съхранявате. Веднага си признавам, че аз съм се отнасял с чувала си така само за кратко, а после взех отново да го тъпча в торбата, поради липса на пространство. Той, да чукнем на дърво, засега не се показва злопаметен, та се държи все така прилично.
А онзи ден си купих един чуден чувал с ектрем -11, откачаща се подплатовъзглавница за качулката и отделен топъл джоб за краката за десет кинта от един голям секънд хенд и в близките десетина дни му предстои пробване.
05.07.2009 at 22:25
10 кинта!!! Еххх… и аз искам да има такъв секънд хенд тука. Такъв чувал да си намеря… даже 2 ще взема… Че ме чакат и дълги зимни нощи (живот и здраве). 🙂
Иначе съветите ти, както винаги, са много практични. Да си призная това с натъпкването не го знаех. Аз навивах моя винаги на руло, защото той си има едни платнени ленти, които точно затова са сложени – фиксират много добре чувала, когато е навит на руло. Дори го компресират донякъде.
Смятам да пробвам при следващото му ползване да го натъпча направо в компресионния калъф, но имам усещането, че няма да ми се отдаде лесно.
06.07.2009 at 0:21
Съгласен съм със Стоян. Едва побирам моя в собствения му калъф, като го навивам доста плътно и грижливо.. ако почна на посоки да тъпча няма да побера и половината :).. но пък поне докато не го ползвам мога да го натъпквам в малко по голяма торба – хем ще се пораз“буха“ хем няма да заема чак толкоз място.. (примерно някой стар малък пътнически сак 🙂
06.07.2009 at 14:38
Това със тъпченето при мене се получава, а за цените – аз нямам предвид най големите марки.
Ако говорим до -10 градуса, до 50 лв се намират чисто нови на по некачествени марки. Но ако говорим долна граница минус 30 цената наистина превишава 130, и то доста.
06.07.2009 at 17:23
Абе с тъпкането, докато му хванеш чалъма е малко зор на края, ама после свикваш. А чалъмът е да въртиш торбата, докато го тъпчеш и тогава си се прибира идеално.
Теодоре, кажи верно, де ги намираш тия нови чували за -10 за по 50 кинта, че и на мен ми зазвуча невероятна таз работа.
06.07.2009 at 19:30
ЗНАЧИ ВЪВ ЛОВНО РИБАРСКИТЕ МАГАЗИНИ СЕ ПРОДАВАТ ПОНЕ ВЪВ МОЯ ГРАД ня мен сега ако ми се наложи поход по насевер просто ще отскоча до ловно рибарския а и там има почти всичко необходимо което може човек да вземе със себе си само сгъваема лопатка не открих а иначи там намерих и светещи пръчици и утре ще си взема и ще опитам да излея течносста и да си направя нещо като фенер
а и не сам споменал че със правоъгълните се се обвивате и останата саст защипвате така изразходвате по малко енергия доста е полезно
ако искате ще снимам моя чисто нов опакован със стикери и сичкото беше ама ги изхвърлих ако искате кажете да ви дам pic само ципът ми се струва малко слабичък ама държи здраво
http://www.extreme-bg.com/shop/product_info.php?products_id=726 това е подобен на моя но моя е 1800гр а и освен това моя се изпълва със въздух и изолира още по добре .
То не материялите изолират а въздухът във тях .
Със какво е пълен студиопора със които правят изолация – със въздух а и моя не е толкова скъп моя е 28 и пак е чисто нов но моя е -10
06.07.2009 at 22:25
Сандо казва:
06.07.2009 в 17:23
„Теодоре, кажи верно, де ги намираш тия нови чували за -10 за по 50 кинта, че и на мен ми зазвуча невероятна таз работа.“
преди това
Теодор казва:
06.07.2009 в 14:38
„Ако говорим до -10 градуса, до 50 лв се намират чисто нови на !по некачествени марки!“
Всичко си ми изглежда закономерно на мен 🙂
07.07.2009 at 10:13
Аз си зех една „мумия“ за 20 кинта… ментак естествено, но като за начало е добре 🙂 !
25.07.2009 at 18:27
Добри спални чували на цена под 60 лв. според мен няма. Да помислим добре. Поне 1/3, а вероятно и 1/2 от цената са даначи, такси, мита и т.н. Ако един такув уж „хубав“ спален чувал е 20 лв, то неговата себетойнст е не повече от 10 лв. Какво качество да очакваме? Според мен най-добрите марки са Cavery – Чехия, Ferrino – Италия и Hannah – Чехия. Вярно те са доста по-скъпи, но такава е цената на качеството. Цените на спалните чували варират в зависимост от тяхното предназначение -за море; три сезонни за къмпинг, ниска планина; или за висока планина, зима, алпинизъм.
25.07.2009 at 20:23
Симеоне аз имам ферино, но ми се струва, че vango също имат доста добри. иначе тез чешките ако са правени в чехия сигурно ще са добри (че мойто ферино май си пише от китай..). е китай или не – за сега съм доволен от него, китайците все пак правят и качествени неща, просто при нас рядко се появяват, не за друго, ами качеството си върви с цената 🙂
28.07.2009 at 17:05
Статията е страхотна. Не съм много съгласен само с това че синтетиката е по-добрия избор ако става дума за по-стабилен чувал и по-екстемни условия. Навсякъде се ползва пух. Не случайно са толкова скъпи, дори българските стартират от 150 лв, а за поне 500 грама пух (което според мен е минимум) се опира до цени над 200 лева. Също така е важно да се спомене и характеристиката на пуха да се „надува“, така наречения cuin, което показва колко въздух ще задъри м/у себе си изолацията, което е много важно при избора на пухен чувал.
28.07.2009 at 21:20
я взе два чувала и ги намокри здравата със кой ще сепребереш у вас – този който не е с пух или перушина недостатъкът е ,че по трудно се суши и задържа много вода
28.07.2009 at 21:35
мдам, пухът е супер изолатор, ама ако се намеси влагата се променят нещата.. те затова казват, че синтетиките по принцип са за по неопитни хора, а пуха за по-наясно със себе си.. на синтетиката няма кво толкоз да и внимаваш.
28.07.2009 at 22:10
Преди години бях бранд мениджър на голяма чужда марка за оборудване, вкл. и туристическо, Campingaz, може и да сте я виждали. Няколко пъти идваха техни представители да ни правят обучения, повечето неща съм ги позабравил вече, но си спомням че пухените чували са „професионални“, а синтетичните кухи влакна са за масово ползване. Иначе казано в Хималаите със синтетика просто няма как да се качиш. За сметка на това гъшият пух е ужасно труден за поддръжка, и обикновенно не трае повече от 2-3 сезона макс.
29.07.2009 at 18:35
Е човека просто пояснява..
Пухът – топли, но се поддържа трудно. Синтетика, лесна поддръжка, за паласпури е :). Всеки да си прецени кое за какво и има ли смисъл за него 🙂
29.07.2009 at 22:21
@Теодор – нали и аз това казвам, колега 🙂 Ако не се каните да качвате К2, пухеният чувал си е разхищение на пари. Да много е хубав, но за Балкана същата работа ще свърши и една хубава синтетика за 80-100 лева.
А със синтетика в Хималаите ще те върнат още от летището 🙂
29.07.2009 at 22:52
Като сте тръгнали така по темата… я дайте съвет какви чувалчета да взема за мене и жената.. Предпочитам да са ляв и десен. Дайте некви съвети, че да знам кво да зема. Имам една Салева на 8 години и май е време да я сменя 🙂 все още върши работа но трябва да се смени 100%. И така като ви чета май на Хималаите нема да ходя … алергичен съм към пух 🙁
29.07.2009 at 23:17
Всички чували на пазара се продават с опция ляв/десен. Просто трябва да споменеш като си го купуваш че искаш 1 ляв и 1 десен. Ако е читав продавача сам ще се сети да те пита.
Конкретно за чувала – зависи за какво ще го ползваш и колко пари си готов да отделиш. Общо взето читав трисезонен чувал можеш да намериш за 80-100 лева. Един съвет – не вярвай много на температурите които пише по етикетите. Все още няма единен международен стандарт за това, и всеки производител си има собствена методика и разбиране що е това комфортна/екстремна температура. Най-добре се насочи към марка и модел който някой твой познат има и може да ти даде отзиви първа ръка.
30.07.2009 at 9:06
Ще ги ползваме за планина, не зимно време. Трисезонни некви. По възможност комфорта да е 7-10 градуса. Знаете вечерно време си става хладно 🙂 мога да заделя по 120-150 за чувал. като си мисля дали да не им взема и чаршафчета…
30.07.2009 at 12:32
Ето ти няколко бюджетни варианта:
http://redrockbg.com/product.php?id=316 – комфорта му е +7, в описанието е объркано. Основното му предимство (освен че е евтин) е че е доста лек. Освен това е с дължина 220 см, което за моя ръст от 197 си е голямо предимство 🙂 Аз имам този, но още съм нямал възможност да го пробвам, така че не мога да дам никакъв отзив.
http://redrockbg.com/product.php?id=100 – за ползване през по-студените месеци, ако ще спиш на палатка/открито. Доста по-тежък е от първия вариант, и е с дължина 195 см, т.е. ако си висок повече от 188-190, няма да ти е комфортно в него
http://redrockbg.com/product.php?id=394 – ето ти и вътрешен чувал 100% коприна.
30.07.2009 at 21:13
Междо другото ако не планираш да си на палатки зимата, няма нужда от много ниска долна граница на комфорт.. в крайна сметка това прави чувала по тежък и обемен, а ако ти е студено, винаги можеш да си легнеш с дрехите :). е някой ще каже, че не е удобно да се спи с дрехи, ама то всичко е въпрос на компромиси все пак :). пс. аз имам ферино купено от метро за 80 лева, има опция за свързване на 2 чувала (да стане двоен).. може би трябва да огледаш и там (метро) от време на време имат добри попадения. незнам ти къде планираш да спиш, но ако не е на много високо и ако ще си с палатка лятото, търси някакъв по лек и малък – в палатката си става жега и без това :). е ако ще ходиш до лагера с кола – няма какво да го обсъждаме там теглото и обема не ти пречат.
31.07.2009 at 7:48
Мдам … До лагера в повечето случаи ходя с кола … но някой път ме хващат лудите и тръгвам накъдето ми фанат очите… вътрешният чувал ми хареса много … бе общо взето мога да похарча 500 лв. за 2 чувала.. като сложим по 70 лв. за вътрешния остават по 180 за чувал /. май ще намерим. А и май първо ще си взема часовник… от 4 години си търся и все не попадам на нещото което искам но вчера май имах попадение :))
31.07.2009 at 12:57
@офтопик – интересно, би ли споделил за часовника
31.07.2009 at 14:34
Часовника е Сунто.. модела Коре Ал блек .. за първи път така да се захласна по часовник.. последно носих такова нещо в първи клас от тогава тц.. но от дълго време исках да си взема … на какви ли не модели се спирах … Суочове разни, ба 5.11 тактическият модел, Касио-та разни но мисля, че това е моя часовник… и тия дни ще го взема . http://sportenmagazin.net/suuntobcoreallblackb-p-988.html
31.07.2009 at 19:39
Евтиниика… по темата: вчера си купих още един тип мумия за 80 лева, 2ра ръка от комшията… даже и не е ползван… 😯 Бил си го купил да спял някъде, но се провалила ваканцията и т.н. за 100 лв го взел и така ся до мене като го гледам не мога да му се нарадвам… смятам да го пробвам довечера :lol:.
31.07.2009 at 22:35
@duvi – продължавам с офтопика, сори за което.
Суунто е много добър избор – доказана фирма с много добри продукти. Не знам дали знаеш но първо са започнали с производството на високоточни компаси, все още са една от най – тачените марки сред любителите на спортното ориентиране.
Имай предвид няколко неща – датчика за температура не отчита вярно докато ти е на ръката, лъже се от телесната температура. За да ти измери вярна температура трябва да го свалиш от ръката си поне за 10 мин. Освен това има много оплаквания че каишките им се късат доста бързо, най вече там където се захващат за корпуса на часовника. Също така доста бързо „яде“ батерията, особенно Х9 и Х10 моделите.
03.08.2009 at 22:37
Аз пък имам обратен проблем с ръста. Всички чували са над два метра, аз съм 167. Дали ще окаже съществено влияние според вас при затоплянето на чувала. Много бих се радвал и на мнение за няколкото варианта, на които съм се спрял. (става въпрос за спане в плаината предимно през лятото, късна пролет или ранна есен).
VANGO: http://tashev.bg/bul/wilderness_250.htm.
HIGHT PEAK: http://www.yakobg.com/%D0%A2%D1%83%D1%80%D0%B8%D0%B7%D1%8A%D0%BC-%D0%B8-%D0%B0%D0%BB%D0%BF%D0%B8%D0%BD%D0%B8%D0%B7%D1%8A%D0%BC/%D0%A1%D0%BF%D0%B0%D0%BB%D0%BD%D0%B8-%D1%87%D1%83%D0%B2%D0%B0%D0%BB%D0%B8/%D0%A1%D0%BF%D0%B0%D0%BB%D0%B5%D0%BD-%D1%87%D1%83%D0%B2%D0%B0%D0%BB-TR-300-2099/Detailed-product-flyer.html
Особено ми е интересно какво мислите за марката HIGHT PEAK. Пишат долна граница на комфорта -1. Дали?
04.08.2009 at 0:19
Milen:
Незнам как ги смятат точно температурите.. Чувалът на ванго е по лек и по малък (като обем.. Ти как планираш да лагеруваш? В палатка или директно навън… В планината сигурно става доста хладно вечер, дори и през лятото.. но ако си в палатка първият вариянт може би ще е добре.. все пак винаги можеш да навлечеш някой анцунг ако е по хладно.. инак за двете марки нямам наблюдения преки, но на ванго специално доста неща са ми хващали окото.. ако имаш цената за определящ фактор – преглътни разликата между двата модела – гледай другите неща да са ти подходящи като показатели, пък 5 10 20 30 лева разлика не са чак толкоз много за спестяване :). освен това, аз бих взел по тежкия (по зимния с по нисък градус комфорт) ако просто ще спя на палатки до паркираната кола.. и бих взел по лекия с по високи температури на комфорт, ако ще го нося няколко поредни дни и си мъкна целия багаж на гръб.