Попадали ли сте в някоя блатиста местност, усойно кътче в гората или просто сте били за риба, където досадните комари и хапещи гадинки да са ви изкарали от нерви и са развалили приятното изживяване? На мен ми се е случвало. Има едно приспособление, което може да ви помогне в борбата с тази напаст. Това е мрежата за глава, която предпазва от комари и други хапещи насекоми. Преди известно време се сдобих с една такава.
За себе си мога да кажа, че съм от хората, които комарите много много „не обичат“. Не знам на какво се дължи, но при едни и същи условия получавам значително по-малък брой ухапвания от комари, отколкото хората около мен. Понякога дори ми се разминава. Когато съм на открито сред природата използвам репелент, но той е повече заради опасните ухапвания на кърлежите. Въпреки това обаче, винаги се намират места, където комарите са толкова нахални и „зажаднели“ за кръв, че и аз съм се оказвал изпохапан навсякъде за много кратко време.
Ето защо сметнах, че тази придобивка има място в екипировката ми.
Накратко за мрежата:
- Изработена е от фина, мрежеста материя, която не дразни лицето.
- Поставя се на главата, като може да се носи над или под друга шапка, като идеално се комбинира със широкополите такива.
- Има два еластични обръча, които я разпъват. Това пречи на „залепването“ на мрежата за лицето и не позволява на комарите да хапят през нея.
- Отворът на мрежата е снабден с издърпващ се шнур, който я затваря плътно около врата.
- Може да се сгъва до размерите на човешка длан, което в комбинация с минималното й тегло безпроблемното й опаковане в багажа.
Освен основното й приложение (против комари), мрежата може да се използва и против жилещи насекоми (пчели, оси и т.н.), както и други хапещи такива (кърлежи и др.). Особенно полезна е при нощувка на открито без палатка и огън, когато ще ви е трудно едновременно да спите и да се пазите от насекомите.
Дотук с конвенционалните й приложения. Ето сега няколко идеи, които я правят полезна и в условия на оцеляване:
- Механичен филтър за отделяне на по-грубите частици от водата, която смятате да направите годна за пиене.
- Изготвяне на капани за ловене на риба, раци и други водни животни.
- Изготвяне на капани за дребни птици и животни.
- Известна защита от слънчево изгаряне.
Списъкът може да се продължи в зависимост от нуждите, които поражда ситуацията, но това са няколко идеи, показващи ви посоката, в която можете да експериментирате.
И всичко това получавате на цена около 6-7 лева! Ето от къде.
18.02.2009 at 11:22
Възможно е и при кражба на мед от пчелен кошер на диви пчели да се използва 😉
18.02.2009 at 11:24
Определено! 😉
19.02.2009 at 17:58
Каква е стойността на пощенските разходи?
19.02.2009 at 18:22
Ами незнам. Донесоха ми го от там. Ако обаче се поръчат повечко неща, пощенските разходи стават доста по-приемливи.
25.02.2009 at 18:19
Много добро и полезно нещо. Всеки трябва да го притежава в раницата си. Ще помогне срещу комари, конски мухи и др. гадини. Веднъж си спомням как при Орешака ни изядоха тези мръсни твари. Не помогнаха никакви репеленти. Поздрави на Стоян Стоянов за хубавите статии и чудесният сайт.
24.05.2009 at 23:55
http://www.asmc.de/fr/Outdoor-Survie/Moustiquaires
16.06.2009 at 21:47
Много добра придобивка 🙂
08.02.2010 at 18:06
наскоро прочетох някъде(мисля че не беше тук), че витамин Б1 попредпазва от комари по-добре от репелентите. гълташ 2 пъти на ден по 2 хапа и кожата ти почвала да отделя вещества, които не с ехаресват много на комарите. Разбира се, това няма да помогне покраи блато.. но.. е полезен факт 🙂