Bow stringer (как да го преведа – „лъков натегач“?!) е удобна и полезна вещ, не само за вас, но и за вашия лък. С негова помощ лесно, и преди всичко безопасно, ще успеете да поставяте и сваляте тетивата на лъка, особено ако той е и по-силен.
Реших да си направя такъв, когато правех първите си лъкове. Често ми се налагаше да слагам и свалям тетивата в процеса на тилеринг. Бързо се уверих в полезността на тази вещ. (Някои дори го използват при самия тилеринг, като заместител на тетивата!) То не бе напъване, опъване, прищипване на пръсти… С него тия проблеми ги нямам вече.
Както казах, използването на стрингър е най-безопасния и щадящ лъка начин за поставяне и сваляне на тетивата. Не, че няма други начини, но те едва ли са най-лесните и най-безопасни за начинаещи, да речем. Той елиминира евентуалните контузии от изпускане на лъка при натягане, както и усукването и неравномерното натоварване на рамената му. Със стрингъра натоварването се разпределя по рамената, и те се огъват равномерно.
Изработка
Материалите и изработката на стрингъра са прости: парче кожа, и здрава връв – нещо, което ще е в пъти по-здраво от очакваната сила на лъка (аз използвах паракорд).
Има различни модели стрингъри, които се различават по устройството и по това за какъв тип лъкове са предназначени (дълъг лък, рекърв). Аз си избрах модел за дълъг лък, който, естествено, може да се използва и за плосък. Представлява връв с две ленти кожа (които аз наричам „обувки“) в краищата, през които е завързана примка.
„Обувките“ служат като ограничители, непозволяващи на примката да се плъзне надолу по рамото на лъка, като същевременно и предпазват самото рамо от натиска на връвта. Ето как се изработват те, и как се прекарва връвта през тях:
1. Трябва ни парче кожа с размери 5 см х 16-17 см. От него ще направим две ленти с размери 2.5 х 16-17 см.
2. Прегъваме лентите през средата, и с помощта на замба според дебелината на връвта (в моя случай 3 мм). пробиваме през двата ката дупки, както се вижда на снимката.
3. От тук-нататък следва нанизването на връвта, което ще видите в следващите снимки:
(Пропуснал съм само една последна снимка, на която се вижда как връвта се прокарва и отново през най-долната дупка)
4. След като нанижем връвта през дупките, остава само да изтеглим леко краищата, за да се огънат лентите както се вижда, и да ги завържем със здрав възел по избор (при мен е проста, но надеждна примка), и обувките са готови. Дължината на готовия стрингър трябва да е по-голяма от тази на лъка, който ще се натяга с него, да речем с десетина сантиметра.
Използване
Употребата на стрингъра е проста:
1. Предварително уточняваме, че тетивата на лъка е поставена така, че ухото й е нахлузено на горното рамо, а долния край (със затягащата се примка) е пристегнат в долния жлеб – както обикновено стои тетивата на отпуснат традиционен лък.
2. Поставяме обувките на всеки от върховете, като гледаме горният жлеб за тетивата да не е закрит, за да можем да поставим там ухото в последствие.
3. Застъпваме с крак центъра на стрингъра, и с ръка опъваме нагоре лъка (както е показано на снимката по-долу). Когато огъването е достатъчно, със свободната ръка внимателно поставяме ухото на тетивата в жлебовете, и отпускаме.
Това е! Лесно, просто, и безопасно! 😉
17.03.2012 at 13:31
Готин натегач за лъкове си си спретнал 🙂 Полезна джаджа 🙂
17.03.2012 at 13:33
(„Натегач за лъкове“ също става…)
Аз бих го нарекал – Работна тетива. Щото и за това може да служи… Можеш да го ползваш и при тилероването още преди да изрежеш нарезите\чопчетата (ноковете) за същинската тетива.
17.03.2012 at 13:35
ахахха… Ми не издържах – Тетивонатегач… ахахха 🙂 Една дума…
20.01.2013 at 20:26
Many thanks, just made one – works very well.
28.05.2014 at 14:27
Възможно .и е да се използва не само за „,аботна тетива“ но и за самите тетива?
28.05.2014 at 14:33
Не.
28.05.2014 at 14:39
Защо?
Заради кожата?