Тази година реших да сменя репелента си, и да пробвам нещо ново. Спрях се на Mosi-Guard, защото имам някои нови съображения. По-долу ще нахвърлям всичко накратко…
Досега, може би знаете, използвах Випразин – български продукт (не съм сигурен дали още се продава), който основно е 15% DEET . Репелентите, съдържащи DEET в различни концентрации, са като еталон за ефективност. В това съм се уверявал и аз лично, и за мен лично няма съмнение в ефикасността им.
За съжаление обаче, напоследък излизат някои тревожни факти за страничните ефекти на DEET, които бих искал, ако може, да избегна. DEET например не е добре да се нанася върху изгоряла от слънцето, или наранена кожа; не е препоръчително да е използва при малки деца, и поврежда някои пластмаси, синтетични материи, и гума (в екипировката има доста такива).
Какво е накратко Mosi-Guard:
- Естествен репелент. Прави се от етеричните масла на лимоновия евкалипт (възобновяем ресурс).
- Посочва се като номер едно сред достъпните на пазара натурални продукти от този вид.
- Широко използван по цял свят.
- Предоставя защита срещу комари, папатаци, кърлежи, мухи и пиявици.
- Активната съставка Citriodiol (p-метан-3,8-диол, PMD) е признат като най-ефективен сред натуралните растителни репеленти.
- Тестван в Танзания, Малайзия, Боливия, и Шотландия.
- Може да се ползва от цялото семейство, включително малки деца на възраст от 3 месеца до 1 година, защото много малка част от съставките му проникват в кожата (за разлика от DEET).
- Не поврежда пластмаса и синтетични материи
- Има приятен аромат.
- Може да се ползва от бременни.
- Ефективен е през първите 11 часа от нанасянето. Ако сте активен, и се потите повече, трябва да го нанасяте малко по-често.
Ето заради всичко това реших да го тествам. Дали е ефективен колкото DEET? – Да, има проведени изследвания, които сочат, че през 11 часовия период Mosi-Guard е също толкова ефективен, колкото и препаратите с най-висока концентрация на DEET. Освен това, във връзка с предходната публикация за кърлежите, установено е, че Citriodiol има по-забележимо действие върху тях, отколкото DEET.
Mosi-Guard се предлага под различни форми: спрей с помпа, рол-он, крем, стик, и аерозолен спрей, всяка от които е еднакво ефикасна. Въпрос на личен избор!
Купих си Mosi-Guard (спрей с помпа) през Ebay. Все още нямам изградени впечатления. Използвал съм го само веднъж, но за щастие, нямаше досадни насекоми и кърлежи. Просто като презастраховане. Ако не друго, то поне миризмата му е свежа, и прикрива донякъде някои други, свързани с потенето по баирите и пущинаците. 🙂 Ще видя как ще се представи през лятото, и ще кажа тежката си дума! 🙂
Ако този блог ви е харесал! Ако информацията в него ви е била полезна! Ако искате да изразите благодарността си, или да подпомогнете бъдещото му развитие! – Можете да натиснете този бутон, и да ме почерпите една бира с картофки! 😉 Благодаря ви! |
8 коментара
Остави коментар →