Магарето за дялане (shaving horse) е комбинация от дърводелско магаре и просто менгеме/стяга, използващо силата на краката. То позволява сигурното задържане на парче дърво, докато ръцете са свободни за работа.
Малко информация
Магарето се изработва сравнително лесно, и е изключително полезно за тези, които използват ръчни инструменти, изработвайки различни изделия от дърво: различни ръкохватки и шпиндели, крака за столове, летви за бъчви и бурета, лъкове и т.н.
Традиционно това магаре се използва заедно с инструментите рукан (drawknife) и една форма на ръчно ренде – spoke shave, но може да се пригоди и за други инструменти. Например с помощта на стягата можете да захванете здраво даден инструмент, и да движите детайла върху него.
Магарето за дялане вероятно е изобретено през 14-ти – 15-ти век, но от 17-ти век със сигурност вече е било масово използвано в различни занаяти. То е инструмент за работилница.
Моето магаре за дялане
Аз, като любител, работя основно с ръчни инструменти, и ми липсват много приспособления, намиращи се в една средностатистическа дърводелска работилница. Ето защо реших, че едно такова магаре би ми свършило добра работа. И без това повечето ми занимания са свързани с някакъв вид дялане и пилене – лъкове, стрели, атлатли и т.н.
Харесах си един модел на сгъваемо такова. Като цяло следвах размерите, дадени в плана, с малки вариации. Използвах като материал греди и дъски, останали от строежа на къщата, затова магарето ми не изглежда чак толкова естетически изпипано, но тук аз гонех функционалност – не красота. 🙂
Вместо болтове използвах шпилки с диаметър 8 мм, които си нарязах с необходимата дължина. По този начин сглобките не са статични, и наистина магарето може значително да намали размерите си, когато решите да го премествате, или приберете някъде.
Магарето е трикрако – два крака отзад и един отпред, което му дава по-голяма стабилност на неравни терени.
Ето и как изглежда самата стяга, която се натиска с крака. Притискащата част е от обла, за да не оставя лесно белези върху стегнатото парче дърво.
Платформата, върху която лежи работното парче дърво, е под наклон, за да е по-удобно за работа. Ъгълът на този наклон съм го направил регулируем с помощта на няколко дупки и парче шпилка.
Начин на работа
С магарето се работи много лесно: възсядате го (нали все пак е магаре 🙂 ), поставяте работния детайл между платформата и стягата, и с крака натискате педалите, докато стегнете толкова, че да не можете да го издърпате с ръце. След това започвате работата по него. Силата не е нужно да е много голяма.
Ами това е накратко! Магарето ще бъде използвано, надявам се, активно това лято, и ще видим как ще се представи. При предварителните тестове обаче, си личи че има голям потенциал! 😉
Ако този блог ви е харесал! Ако информацията в него ви е била полезна! Ако искате да изразите благодарността си, или да подпомогнете бъдещото му развитие! – Можете да натиснете този бутон, и да ме почерпите една бира с картофки! 😉 Благодаря ви! |
25.04.2012 at 18:16
Good job.
25.04.2012 at 20:04
Thank you!
01.05.2012 at 8:44
Бе като е хорс, що му викате магаре ?? 😉
01.05.2012 at 13:10
Ей, нямате угодия! Ако е чуждо – що е чуждо. Ако е на български – що е на български. При вас магарета за рязане на дърва и подпиране на разни работи ли правите, или коне? 😉
01.05.2012 at 13:30
Очаквай и следващия въпрос от рода: „Защо на „коня за бръснене“ не се бръснеш а дялаш дървета?“ 😀
Pingback: Магаре за дялане – версия 2 | xenos::bushcraft