Сигурно сте ги виждали тия „пухчета“ по тетивата на някои лъкове (основно ловните). За какво служат ли? – Сега ще обясним. 😉
Това с т.нар „заглушители“ (silencers), на тетивата. Не може да се каже със сигурност колко отдавна са измислени, но могат да се видят по лъковете на някои коренни народи. Служат за намаляване на вибрациите, и за омекотяване на звука издаван от тетивата при изстрел. Така някои животни със остър слух и бързи реакции (сърните и елените примерно), има по-голяма вероятност да не чуят звука на плющящата тетива, и да не успеят да реагират със скок и избягване на стрелата. Правят се обикновено от лентички кожа от животно с пухеста козина.
Понеже ми се щеше да ги пробвам в действие, а и да намеря приложение на заешките кожи, които обработих тази зима, поставих такива на единият ми лък. Ето как:
1. Отрязах си две лентички от кожа с ширина около 6-7 мм, и дължина около 10-12 см.
2. На около 14-15 см от върховете на лъка внимателно разплетох тетивата (фламандска плетка), и пъхнах между двата снопа по една лентичка картон.
3. В натегнато положение на тетивата, с помощта на облият връх на отварачката от Викторинокса ми (може и някоя не много остра отвертка), разтворих внимателно двата снопа.
4. В процепа вмъкнах леко подстригания край на кожената лентичка, и извадих отвертката.
5. Следва спирално навиване на лентичката, като се внимава тя да върви плътно по връвта, и да се навива в същата посока, в която е оплетена тетивата. Накрая свободния край се вмъква отново между двата снопа.
6. Поставих малко сървинг върху краищата на кожата, за да се задържа заглушителя по-добре на мястото си.
Изпробвах направените заглушители, като пуснах пробно няколко стрели в двора – наистина звука е някак по глух.
За нагледност, ето и клипчето, което ми помогна да се справя със задачата:
Ако този блог ви е харесал! Ако информацията в него ви е била полезна! Ако искате да изразите благодарността си, или да подпомогнете бъдещото му развитие! – Можете да натиснете този бутон, и да ме почерпите една бира с картофки! 😉 Благодаря ви! |
3 Comments
Leave a reply →