Това е реплика на един реален артефакт, която отдавна ми се щеше да направя. В тази публикация ще разкажа накратко за какво става дума, и ще покажа как съм се справил със задачата…
Този атлатъл е открит при разкопки в пещерата Sand Dune в югоизточна Юта (САЩ) през 1961 година. Това е вероятно най-добре запазилият се атлатъл, с който науката разполага в момента. Той е с характерния за културата на Кошничарите (Basketmaker) стил, и по точно за втората й ера – Basketmaker II.
Характерна и забележителна черта за този атлатъл са сложно-съставните уши, и специалното им закрепване към тялото.
Това са данните за размера на атлатъла, които намерих в литературата:
- Дължина: ок. 60 см
- Дебелина: 6.5 мм при дръжката, 10 мм при шпората
- Ширина: 15 мм при дръжката, 26 мм при шпората
- Шпора: женска, интегрална
- Материал: дъб
- Уши: кожа върху ядро от сухожилия
- Фетиши: увити с връв от липово лико сини перца
- Повърхности: полирани, плано-конвекс (горна плоска, долна изпъкнала)
- Тежести: Няма свидетелства за прикрепяна към тялото тежест
По настоящем атлатъла се съхранява в Музея на Северна Аризона. Там заедно с него могат да бъдат видяни и част от другите находки от пещерата, като върхове и предстрели за атлатъл, инструменти за флинтнапинг и др.
Както вече упоменах, оригинала е направен от вид дъб. Аз се спрях на черницата. Имах известно количество готов за работа материал, а и тя също е плътно и жилаво дърво, родственик на маклурата (осейдж ориндж). Освен това ми харесва и цветът й. 🙂 Заготовката извадих от сърцевината на еднометрова цепеница, която беше с диаметър около 12-13 см.
Грубото премахване на беловината и излишният материал направих с малка брадвичка, а по-финото отнемане – с рукан последван от spoke shave.
Цветът на стърготините е много приятен!
Така стигнах до права летвичка с размери малко по-големи от крайните за атлатъла, и върху нея с помощта на хартиен шаблон нанесох очертанията.
Направих атлатъла малко по-голям от размерите на оригинала, защото според някой специалисти в областта, размерите на атлатъла са в някаква закономерност спрямо тялото на ползвателя си. Тъй като древните Кошничари са били със среден ръст малко по-нисък от моя, то следователно и атлатъла им е бил малко по-къс.
Добра отправна точка при определянето на необходимата дължина на атлатъла е правилото, че той трябва да е дълъг от мишничната ямка, до основата на средния пръст на протегнатата ръка. При мен това разстояние излезе около 62-3 см. Ето защо направих и атлатъла си 63 см. Леко увеличих и ширините в различните части, за да спазим пропорцията.
Ненужния материал от летвичката премахнах със spoke shave, последвана от пила за метал. През цялото време редовно мерех с шублер дебелините и ширините в ключови места по дължината на атлатъла, за да следвам нужните размери.
След като получих крайните размери на тялото, начертах местоположението на шпората и на улеите за пръстите при бъдещите уши.
Дължината и местоположението на шпората може да се определи, като се използват трите пръста – показалец, среден и безименен. Когато ги сложите в края на атлатъла, там където те свършват трябва да се намира върха на шпората. Дължината на улея след нея е също равна на три пръста.
Дължината на дръжката също лесно може да бъде определена, като поставите четирите пръста на ръката си в долния край на атлатъла. Там, където те свършват, трябва да започнат улеите за ушите.
На тялото на атлатъла се придава т.нар. плано-конвексен профил (плоско-изпъкнал).
От двете страни на улеите за ушите се правят жлебове, където в последствие ще се пристягат със сухожилия или черва.
Шпората и улеят за нея издълбах с малки длета за дърворезба. Оригинално всичко се е правело вероятно с тънки кремъчни люспи или кост.
Тялото на атлатъла се оглажда добре с фина шкурка.
Идва ред на направата на ушите. Както казах, те са сложно-съставни (имат си ядро и увита около него кожа), и прикрепянето им е малко по-специфично.
Имах желание да фотографирам целия процес на направата на ушите, но тъй като работата е малко пипкава, лепкава и малко изнервяща като за първи път, не ми беше по възможностите да боравя и с фотоапарат. Снимах само шаблона за кожата и ядрото от оплетени върви от коприва.
Нужните материали за изготвянето на ушите:
- тънка мека кожа (ярешка или агнешка например),
- някакви здрави влакна за ядрото (в случая върви от коприва, но може и всякакви други растителни влакна, както и сухожилия)
- естествени сухожилия или черва, с които да се прави обмотаването (в случая аз използвах сурови свински черва)
- туткал (лепило от кожа, кости или сухожилия).
Първо си изрязвате парче кожа с ширина около 20 см. Дължината й е по-скоро на око, защото тя се навива на руло с дебелина около сантиметър-сантиметър и нещо, и там вече ще имат значение самата дебелина на кожата, както и количеството на материала за ядрото. Най-добре е просто да направите тестово навиване на парче кожа заедно с влакната за ядрото, и да прецените коя ширина би ви харесала най-добре.
Парчето кожа, което има форма на латинската буква „Y” може както да бъде едно цяло с правоъгълното парче, което ще се навива, така и да бъде отделно и зашито към него. То служи за крайното надеждно фиксиране на ушите.
При навиването на кожата на руло, тя се маже обилно с рядък туткал. Това освен че помага за по-лесното и плътно навиване, в последствие ще направи ушите по-твърди.
Ако бях успял да направя снимки на процеса, щеше да ми бъде удобно да напиша подробните инструкции за направата на ушите, но сега ще се задоволя просто с показването на няколко илюстрации, както и доста подробното видео на колега от Paleoplanet форума, по чиито инструкции съм се водил и аз. Мисля, че дори и без превод ще разберете много добре кое и как се прави.
Използването на сухожилия или животински черва (в моя случай свински) има две предимства: първо, че така атлатъла е по-автентичен, и второ – при изсъхването си тези материали чувствително се свиват и допълнително стягат и иначе стегнато направените намотки.
След като сухожилията или червата изсъхнат добре е препоръчително върху тях да нанесете няколко слоя туткал. Така те ще са малко по-предпазени от атмосферните въздействия (примерно влагата може да охлаби незащитените влакна сухожилия или черва). Ето как се получиха ушите накрая:
Като финал импрегнирах атлатъла на два етапа: първо с чисто ленено масло, което да пропие по-дълбоко, последван от намазване паста от равни количества ленено масло и пчелен восък. Атлатълът, освен, че получи добро предпазно покритие, се сдоби и с много приятен златист цвят, който се вижда на някои от снимките. Ето и как изглежда завършения атлатъл гледан отгоре, отстрани, и отдолу:
Крайните размери:
- Дължина: 63 см
- Ширина: 18 мм при дръжката; 28 мм при шпората
- Ширина при улеите за ушите: 14 мм
- Дължина на шпората: 45 мм
- Дължина на улея пред шпората: 45 мм
- Дълбочина на улея пред шпората: 5 мм
- Дебелина: 7 мм при дръжката; 10 мм при шпората
- Радиус на ухото: 18 мм
- Тегло: 80.5 гр.
Аз лично съм доволен от резултата! Мисля, че се получи добре. „Особено като за първи път!“ – както обичам да казвам… 🙂 Дано намирам достатъчно време да си похвърлям с него, за да видя как работи!
27.08.2013 at 12:27
Браво!
27.08.2013 at 17:19
Поздравления за това велико дело
Enhorabuena por este magnífico trabajo
31.08.2013 at 12:42
Този атлатъл как точно се използва?
31.08.2013 at 14:59
Стояне, само не мога да разбера защо си играеш да правиш атлатъл от голяма цепеница грубо дърво, като в същото време има перфектни летви в строителните магазини с всякакви сечения, форми и видове дърво?! Или може би правиш сухи тренировки за постапокалиптичния период.
09.09.2013 at 10:52
По ред причини, известни на хората работещи със дърво, и изработващи оръжия от този тип… 😉
07.09.2013 at 13:10
браво майсторе!
07.09.2013 at 18:46
Много добре! Очакваме репортаж за ползването на уреда по предназначение…;)
09.09.2013 at 10:35
По предназначение – малко трудно, освен ако не отида някъде из щатите или Африка, където законите са малко по-хлабави. 🙂 Но това не пречи да знаем как се прави, и да се поупражняваме нали? Щото нереалностите днес може да се окажат реалности утре, нали?… 😉